Známy spevák Willi Nelson prežíval v sitom období svojho života vážnu duchovnú krízu. Jeho najbližší a priatelia sa obávali, že to bude koniec jeho hudobnej kariéry. A vlastne vtedy sa v ňom uskutočnil veľký duchovný prelom. V jednom z televíznych rozhovorov Willi vyznal, že prameňom jeho duchovnej premeny a prelomu krízy bola hlboká láska, akú mu preukazovala jeho žena. Pri tej príležitosti napísal pieseň, ktorá sa stala veľkým hitom, s názov Anjel lieta príliš blízko zeme. Nachádzajú sa v nej pekné slová: „Láska je liekom, ktorý všetko lieči“.
O tom, aká dôležitá je v našom živote láska nás poučujú dnešné liturgické čítania. Prvé čítanie z Knihy proroka Izaiáša opisuje veľkú lásku Boha k vyvolenému národu i celému ľudstvu. Po návrate z babylonského otroctva (r. 538 pred Kristom) Izraeliti, keď videli zrúcaný Jeruzalem i svätyňu, upadli do znechutenia. Prorok v mene Boha ich dvíha na duchu: „Kvôli Sionu neumĺknem a kvôli Jeruzalemu neutíchnem, kým nevyjde ako žiara jeho právo a jeho spása nevzblčí sťa fakľa…“. Boh miluje svoj vyvolený ľud tak ako ženích miluje svoju nevestu. „Ako si vezme mladík pannu, tak si ťa vezme tvoj staviteľ, a ako sa teší ženích neveste, tešiť sa bude tvoj Boh“ (Iz 62, 1-5).
O tom, že Boh nás miluje a žehná tým, ktorí sa milujú nás presviedča dnešné Evanjelium. Počas svadobnej hostiny v Káne Galilejskej sa rozhoduje o budúcnosti dvoch milujúcich sa mladých ľudí. Nepoznáme osudy života týchto manželov, ale podstatný je pre nás fakt, že na svoju svadbu pozvali Ježiša. Nie preto, že očakávali bohatý dar. Učiteľ z Nazaretu bol chudobný. Jednoducho im záležalo na Jeho prítomnosti vtedy, keď sa cítili tak veľmi šťastní.
Pozvali aj Jeho Matku, veľmi si totiž cenili jej prítomnosť i priateľstvo. Vo chvíli pozvania nemali najmenšieho poňatia, ako veľmi budú vďační týmto svojim Hosťom. Nedostatok vína počas svadobnej hostiny mohol ich urobiť predmetom posmechu v miestnej spoločnosti. Ľudia by určite nemeškali, aby využili tento nepríjemný incident proti novomanželom a ich rodičom.
Aby ušetrili novomanželov od nepotrebnej hanby a starostí, Mária prosí Ježiša o pomoc, keď Mu hovorí: „Nemajú vína“. Hoci odpoveď Krista – „Čo mňa a teba do toho, žena?“ – nedávala príliš veľkú nádej na Jeho zázračný zásah, avšak Mária dôveruje, že jej Syn určite pomôže v tejto nepríjemnej situácii a pomôže novomanželom v ich probléme. Preto hovorí sluhom: „Urobte všetko, čo vám povie“. Vďaka nej, Kristus vykonal prvý zázrak na svadobnej hostine, keď urobil šťastnými novomanželov.
Dnes často novomanželia zabúdajú pozvať Krista i Jeho Matku do svojho manželského spoločenstva. Nestačí zúčastniť sa poučenia pred sobášom a pristúpiť k spovedi. Nejde iba o zavesenie sobášneho obrazu kdesi v neviditeľnom kútiku. To je primálo – upovedomiť Boha o svojom sobáši, umiestniť Ho na zozname vzdialených príbuzných či málo významných hosťov.
Novomanželia musia z celého srdca pozvať Ježiša do domu, ktorý začínajú budovať, a na veľkú svadbu, ktorá sa začína v ich srdciach. Treba Krista umiestniť na prvé miesto na zozname pozvaných osôb i v hierarchii hodnôt, ktoré ich rodina prijme za svoje pravidlo života.
Ježiš nikdy neprichádza s prázdnymi rukami. Určite prinesie milosť, bez ktorej nemožno vybudovať trvalý a šťastný zväzok. Obdarí manželov nad všetky očakávania, šťastím väčším ako je to, ktoré si naplánovali.
„Manželstvo – to musí byť jedno“ – povedala kedysi staršia pani. Ono znamená jednotu cieľov, túžob, záujmov. Nesmie byť v ňom miesto na egoizmus.
Každé manželstvo potrebuje nie jeden, ale mnoho zázrakov: Je potrebný zázrak, aby nezvetralo šľachetné a zohrievajúce víno lásky. Je potrebný zázrak, aby sa nevyčerpali sily; aby nestratila chuť vzájomná blízkosť; aby nikdy nechýbala trpezlivosť. Je potrebný zázrak, aby tá veľká svadba, ktorá sa zrodila v srdciach novomanželov v deň zasnúbenia, vystačila na dlhé roky ich spoločnej cesty.
Príbeh novomanželov z Kány Galilejskej obsahuje cenné pokyny pre všetky manželstvá i rodiny. Predovšetkým pripomína, že Boh a Jeho sväté zákony, musia byť zachovávané a vážené v každom manželstve a rodine. Spoločná modlitba rodiny, účasť na nedeľnej Eucharistii, pristupovanie ku sviatosti zmierenia pri príležitosti sviatkov a výročia sobáša, to sú podstatné základy, na ktorých manželia môžu budovať šťastnú budúcnosť pre seba i svoje deti. Pretože, ako to pekne vyjadril sv. Augustín, „ak je Boh na prvom mieste, všetko je na svojom mieste“. Nech teda Boh bude v našich manželstvách a rodinách na prvom mieste, a o zvyšok sa nemusíme sužovať ani obávať.